Ev dekorasyonu ev sahiplerinin hem en keyif aldıkları hem de en çok stres yaşadıkları konular arasında yer alıyor. Özellikle evinizi baştan dekore etmek istediğinizde seçim yapmak, yeni dekorasyon için karar vermek oldukça güç olabilir. Evinizi dekore etmek istediğinizde karşınıza çıkabilecek olan onlarca farklı seçenek ev dekorasyonu konusunda kafanızın karışmasına da neden olabilir. Bu yüzden ev dekorasyonu konusunda araştırma yapmaya başlamadan önce, dekorasyon ile ilgili alanlarda sevdiğiniz tasarım ve seçenekleri belirleyerek arama alanınızı daha dar bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede yapacağınız aramalarda seveceğiniz seçenekler arasından arama yaparak sonrasında dilediğiniz dekorasyonu kolay bir şekilde evinize uygulayabilirsiniz. Ev dekorasyonunuzu baştan yaratmak ya da yenilemek istiyorsanız sizin için hazırladığımız rehberimize göz atın!

Dekorasyon Stilinize Karar Vererek Başlayın

Söz konusu ev dekorasyonu olduğunda karşınıza pek çok farklı stil çıkabilir. Ancak bu stilleri genel olarak birkaç başlık altında toplamak da mümkündür. Ev dekorasyonunuz için modern, otantik ya da klasik olmak üzere üç farklı ev dekorasyon stilinden birini tercih edebilirsiniz. Bu başlıklar altında yapacağınız dekorasyonlar elbette pek çok alanı da kapsayacak şekilde geniş olabilir. Eski ve dönem dekorasyonlarından hoşlanıyorsanız vintage ya da otantik ev dekorasyon stillerinde yer alan aksesuar ya da eşyalar ile evinizi dizayn edebilirsiniz. Modern ev dekorasyonları söz konusu olduğunda yapacağınız tasarımlar klasik-modern olabileceği gibi, günümüz hayran konseptlerinin tercih edildiği belirli film veya kurgular üzerine yapılabilecek dekorasyonlar da olabilir. Binlerce farklı kombinasyon ve seçeneğin bulunduğu bu dekorasyon alanında kendinize uygun tasarım ve kategorileri seçerek evinizi yeniden dekore etmeye başlayabilirsiniz.

Evinizin Alanına Uygun Seçimler Yapın

Her evin alanı ve yapısı birbirinden farklıdır. Ev dekorasyonlarında dekorasyon zevkiniz kadar evinizin alanı ve yapısı da son derece önemlidir. Ev dekorasyonunuzu planlarken öncelikle evinizin alanını düzgün bir şekilde belirlemek işinize yarayabilir. Evinizde beğenmediğiniz alanlar ya da evinizin yapısında teknik hatalar varsa bu alanları zevkinize göre seçtiğiniz dekorasyon fikirleri ile kamufle edebilirsiniz. Örneğin duvarınızda bulunan kusurları tablolar ya da raflar yardımı ile örtebilirsiniz. Evinizin kullanım konusunda eksik kalan kısımlarını dekorasyon ve tasarım fikirleri ile kullanıma uygun hale getirerek evinizin hem görünümünü hem de işlevselliğini dilediğiniz hale getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra evinizin alan ve ihtiyaçlarını doğru bir şekilde belirleyerek evinizin de ihtiyacı doğrultusunda seçimler yapabilirsiniz. Örneğin gün ışığı almayan bir eviniz varsa eviniz için duvar renklerini koyu tercih etmek evinizin daha basık ve ışıksız görünmesine neden olabilir. Bunun yerine daha açık renkler ve aydınlatma aksesuarları tercih ederek evinizi daha aydınlık bir hale getirebilirsiniz.

Renk Paletinizi Belirleyin

Ev dekorasyonu denildiğinde elbette akla ilk geleceklerden biri de renk paletidir. Eğer maksimalist bir ev dekorasyonu benimsemiyor ve ev dekorasyonunda renk uyumunu önemsiyorsanız kendinize uygun bir renk paleti oluşturmanız önemlidir. Renk paleti oluşturmak evinizin daha güzel görünmesine yardımcı olabileceği gibi aynı zamanda eviniz için seçeceğiniz aksesuarları da kolay bir şekilde belirleyebilmenize yardımcı olur. Renk skalanız belli olduğunda ev dekorasyonu için yapacağınız alışverişlerinizde seçeceğiniz eşyaları sınırlandırabilir ve zevkinize göre daha kolay bir şekilde seçim yapabilirsiniz. Sizi yansıttığını düşündüğünüz renkleri ve evinize yakışacağını düşündüğünüz renkleri düşünerek renk skalanızı oluşturabilir ve dekorasyonunuza başlayabilirsiniz.

Halı ve Aydınlatma Seçeneklerini Belirleyin

Ev dekorasyonu söz konusu olduğunda eşyalar ve aksesuarlar yani tavan ve taban arasında bulunan dekorasyon ürünleri göz önündedir. Ancak ev dekorasyonunun tamamlayıcı ve belirleyicisi halılar ve aydınlatma aksesuarlarıdır. Ev dekorasyonunda seçeceğiniz eşyalarda seçtiğiniz renklere ve tasarımlara uygun halı ve avize almak, evinizin dekorasyonunun tamamlanmasına yardımcı olur. Ev dekorasyonunuzun türüne, rengine ve tasarımına uygun olmayan aydınlatma aksesuarları ve halılar evinizin olduğundan çok daha karışık ve uyumsuz görünmesini sağlar. Ev dekorasyonunuz söz konusu olduğunda göz yormayan ve bütüncül bir görünüme sahip olan bir tasarım yapmak istiyorsanız mutlaka halı ve avize seçeneklerinize dikkat etmeyi unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KAPAT

Ürün kategorileri

Sepet

Add to cart